Visit Kemer
facebook icon twitter icon instagram icon youtube icon vk icon mail icon turkey flag icon english flag icon deutsch flag icon russia flag icon
#
#
#

Tarihçe

Kemer’in en eski tarihi M.Ö. 690 yılına yani Phaselis Antik Kenti’nin kuruluşuna dayanmaktadır. Kemer’in bulunduğu yerde, 1910’lu yıllarda Eski Köy adı ile bilinen ve dağlardan gelen seller sonucu göl ve bataklıklardan oluşan bir yerleşim yeri vardır. Eski Köy halkı, kendilerini bu sellerden korumak için, dağların eteklerine 23 kilometre uzunluğunda bir taş duvar ördüler. Sonraları bu duvar nedeniyle Eski Köy ’ün adı Kemer olarak anılmaya başladı.

Kemer halkı 1960’lı yıllara kadar karayolu olmadığı için ulaşımı sadece denizyolundan sağladı.1980 sonrasında uygulanan ‘’ GÜNEY ANTALYA TURİZM PROJESİ ‘’ kapsamında yol ve diğer altyapı değerlerine kavuşarak hızla gelişti. Kemer, Akdeniz’in kıyısında, Antalya’ya 40 km. uzaklıkta şirin bir tatil bölgesidir.1980’li yılların başına kadar küçük bir köy iken 35 yıl içinde açılan tesislerle Türk turizminin en önemli tatil merkezi haline gelmiştir. Kemer 1991 yılında ilçe statüsünü kazanmıştır. Kemer ilçesi ile Beldibi, Göynük, Kiriş, Çamyuva, Beycik, Tekirova, Çıralı gibi yerleşim yerleri ile Antalya turizminde son derece önemli bir yer tutar.

Batı Toros Dağları’nın eteklerinde ve 52 kilometre kıyı şeridi boyunca uzanan Kemer, Türkiye’nin en önemli turizm merkezidir.