Visit Kemer
facebook icon twitter icon instagram icon youtube icon vk icon mail icon turkey flag icon english flag icon deutsch flag icon russia flag icon
#
#
#
#

İklim & Coğrafya

Akdeniz ve karasal iklimin hüküm sürdüğü ilçe de, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olarak ifade edilen iklim tipi diğer bir değişle “Mutedil Deniz ve Sıcak Deniz İklim Sınıfı”na girer, daha iç kesimlerde ise “Soğuk Yarı-Kara İklim” tipi görülmektedir.  

Yazın ortalama sıcaklık 28-36 ° derece arasındadır. Öğle saatlerinde termometrenin 40° derecenin üzerine kadar çıktığı görülür. Ocak ayında ise sıcaklık ortalama 10-20 ° derece arasında değişir. Yağış olmadığı günler hava açık ve güneşlidir. İlde yıllık ortalama nispi nem %64 civarındadır.  

Kemer'in kıyı bölgesinde yazlar hem uzun hem de sıcaktır. Kışlar bile ılığa yakın serinlikte geçer. Yazın hiç görülmeyen yağmur, Aralık, Ocak ayları ile çok nadir olarak ilk ve sonbahar aylarında sağanak halinde yağar. Yılın ancak 40-50 günü kapalı ve yağışlıdır.

Antalya’nın  43 km. batısında yer alan Kemer, Batı Toros Dağları’nın eteklerinde 46 km. uzunluğundaki kıyı şeridi üzerinde kurulmuştur. Doğusu Akdeniz, batısı orman ve dağlarla çevrili olan Kemer’in, yüzölçümü 53.483 km²’dir.  

Kemer’in 45.000 hektarlık alanı ormanlarla kaplıdır. Bir tarafı denizlerle bir tarafı orman ve dağlarla çevrili olan bölge doğaseverlerin tutkusu haline gelmiştir. Yeşilin ve mavinin buluştuğu noktada yer alan yapısı ile Kemer, görsel anlamda da gönülleri fetheder.  

Antalya’nın batısında yer alan ve doğayı kucaklayan yapısı ile dikkatleri çekmeyi başaran Kemer, ziyaretçilerine görsel bir şölen vadediyor. Konumu ve yapısı ile Antalya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelen bölge birçok doğa sporunun yapılmasına da olanak sağlar.