Visit Kemer
facebook icon twitter icon instagram icon youtube icon vk icon mail icon turkey flag icon english flag icon deutsch flag icon russia flag icon
#
#
#

Kemer (Merkez)

Antalya sınırları içinde yer alan Kemer, Antalya şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta yer alır. 1980'li yılların başına kadar küçük bir köy iken son 20 sene içinde açılan tesislerle Türk turizminin en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Önce köy sonra kasaba olduktan sonra 13 Eylül 1991 yılında da ilçe statüsünü kazanmıştır. Batı Toros Dağları'nın eteklerinde ve 52 kilometre kıyı şeridi boyunca uzanan Kemer, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biridir.  

1960'lı yıllara kadar karayolu olmadığı için, ulaşımı sadece deniz yolundan sağlanan Kemer, 1980 sonrasında uygulanan Güney Antalya Turizm Projesi kapsamında yol ve diğer altyapı değerlerine kavuşarak hızla gelişmiş ve bugün Türkiye'nin en gözde turizm merkezlerinden birine dönüşmüştür. Kemer ilçesi ile Kiriş, Tekirova, Çamyuva, Arslanbucak, Kuzdere, Beycik, Göynük, Beldibi, Çıralı gibi yerleşim yerleri, Antalya turizminden son derece önemli bir yer tutar.  

Kemer'in başta gelen çekiciliklerinden birisi doğal güzelliğidir. Deniz, orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir. Denizin berraklığı, ormanın yeşilliği, deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması oldukça cazip gelmektedir. Kemer'de bulunan Ayışığı Parkı, Liman Caddesi, Çalıştepe ve Yat Limanı mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır. Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova’ya kadar olan tüm kıyı tamamen doğal plajdır. Girintili çıkıntılı kıyılarında birçok koy ve küçük doğal limanlar bulunur.  

Kemer merkezinde bulunan plajlar halk plajı, yat limanı yanında bulunan Ayışığı Plajı'dır. Antik kentin hala ayakta durduğu ve milli park olan Phaselis plajı gibi yerlerde rahatlıkla denize girmek mümkündür. Konaklama tesislerinin havuz ve plajlarından da ücret karşılığı yararlanmak mümkündür. Kemer’in yakınında bulunan Olympos ve Phaselis antik kentlerine ulaşmak ise son derece kolaydır.  Kemer, 320 yat kapasiteli modern marinasıyla yat turizminde de önemli bir yer teşkil eder. Marina ve 52 km'lik sahil şeridi Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEEK)'in belirlediği kriterleri sağlayarak Mavi Bayrak almaya hak kazanmıştır. Kemer bölgesi turistik dönem boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Bunun dışında Kemer; Phaselis Sanat Etkinlikleri,  Redbull "Sea to Sky" Uluslararası Extrem Enduro Yarışı, ​Down Olympos, Uluslararası Kemer Sualtı Günleri, Yaza Merhaba Şenliği, Cankurtaran Yarışları, Altın Nar Kültür Festivali, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Yelken Yarışları gibi bir çok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Liman Caddesi Liman Caddesi Kemer Saat Kulesi Kemer Saat Kulesi Kemer Ayışığı Parkı Kemer Ayışığı Parkı Kemer Çalıştepe Kemer Çalıştepe G Marina Kemer G Marina Kemer