Visit Kemer
facebook icon twitter icon instagram icon youtube icon vk icon mail icon turkey flag icon english flag icon deutsch flag icon russia flag icon
#
#
#
#
#

Phaselis Antik Kenti

Kemer’in en önemli tarihi eserlerinin başında Phaselis Antik Kenti gelmektedir. Phaselis M.Ö. VII. yüzyılda Rodos'lular tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar Likya'nın doğu kıyısının en önemli liman özelliğini koruyan kentin üç limanı vardır. Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güney Limanı. Bunlardan en önemlisi Güney Limanıdır. Kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde muhteşem bir cadde vardır. Bu caddenin güney ucunda Hadrian Kapısı bulunur. Caddenin iki yanında gezinti yolları ve dükkânlar vardır. Bunların da yakınında Hamamlar, Agora ve Tiyatro gibi kamu yapıları bulunur.

Phaselis Antik Kentine Nasıl Gidilir ?

Phaselis Antik Kenti, Kemer şehir merkezine araçla 20 dakika uzaklıktadır. Tekne turları dışında özel araç ile de gidebilirsiniz ya da  toplu taşıma  ile Antik Kent girişine kadar gidebilir ve 30 dakikalık bir yürüyüşle Phaselis Kentine varabilirsiniz. Girişte otopark bulunmaktadır ve girişler ücretlidir.

Detaylı Bilgi İçin : 

http://www.muze.gov.tr/tr/muzeler/phaselis-orenyeri

http://www.phaselis.org

Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti
Phaselis Antik Kenti